Ekonomi

SpaceX’in Dragon kapsülü 4 ton kargoyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı

ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay İstasyonu’ndan Falcon 9 roketi ile kalkış, TSİ 22.20’de gerçekleşti.

Dragon kapsülü, her şeyin yolunda gitmesi durumunda taşıdığı yaklaşık 4 ton gıda ve deney malzemesiyle yarın TSİ 15.30’da Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndaki Harmony modülüne yanaşacak. Uzay istasyonundaki astronotlar, kapakları açarak Dragon uzay aracının basınçlı bölmesindeki kargoları boşaltmaya başlayacak.

Kapsülde, uzay istasyonunda vazife yapan astronotlar için besin gereçlerinin yanı sıra yer çekimsiz ortamda zerzevat yetiştirme testi için küçük kırmızı Robin domates cinsi tohumlar da bulunuyor.

Kapsülde ayrıyeten astronotların kan örneklerinin tıbbi manzaralarını toplamasına yardımcı olacak taşınabilir bir el mikroskobu, uzayda esnek yapıların inşasında bilgi toplamak için teknolojik aletler ve istasyonun güç sistemini yükseltmek için “iROSA” denilen iki yeni güneş paneli de yer alıyor.

Güneş panelleri, 29 Kasım ve 3 Aralık’ta yapılması planlanan uzay yürüyüşleri ile yüzen laboratuvarın dışına kurulacak.

Görevin sonunda, yine kullanılabilir Dragon kapsül birkaç ton kargo ile istasyondan ayrılarak ocak ayı başlarında Florida kıyılarında paraşütle suya inecek.

SpaceX, NASA ile yaptığı milyarlarca dolarlık mutabakatın bir kesimi olarak son 10 yılda uzay istasyonuna iki düzineden fazla ikmal fırlatışı gerçekleştirdi.

İkmal emelli fırlatışlar dışında SpaceX, iki astronot vazifesi de dahil olmak üzere bu yıl şimdiye kadar 52 fırlatışla bugüne kadarki en ağır yılını geçirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu