Haber

İstanbul merkezli lüks otomobil dolandırıcılığı operasyonunda 37 kişi yakalandı

Yurt dışından getirilen lüks araçların, tescil bilgilerinin hurdaya ayrılan araçlarla değiştirilerek piyasaya sürülmesine ait İstanbul merkezli 14 vilayette düzenlenen operasyonda 37 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının “lüks otomobil kaçakçılığı”na ait soruşturması kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Gayret Başkanlığı koordinesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Hatalarıyla Çaba Şube Müdürlüğü gruplarınca çalışma yapıldı.

Türk ve yabancı asıllı şüphelilerce ülkeye getirilen 19 lüks aracın, müddetleri dolmasına karşın ülkeden çıkarılmadığını belirleyen gruplar, İnterpol sorgulamalarında araçların çoğunluğunun İsveç, Almanya, Hollanda, İngiltere, Polonya, Fransa üzere ülkelerde çalıntı kaydının bulunduğunu ve kimilerinin da arandığını tespit etti.

Ağır hasarlı ya da pert kaydı bulunan, hurdaya ayrılmış birebir marka ve model Türkiye plakalı araçların motor ve şasilerinin, kaçak yollarla ülkeye getirilen araçlarda “change” metoduyla kullanıldığını ve kelam konusu lüks araçların piyasaya sürüldüğünü belirleyen takımlar, şüphelilerin adreslerini belirledi.

İstanbul merkezli 14 vilayette düzenlenen eş vakitli operasyonda, 37 kuşkulu yakalanırken, yasa dışı yollara yurda getirilen 19 lüks araca da el konuldu.

Bu formda ülkeye getirilen ve piyasa bedeli yaklaşık 60 milyon lira olduğu bedellendirilen araçlar nedeniyle devletin 27 milyon lira ziyana uğratıldığı belirtildi.

Gözaltına alınan 37 şüphelinin emniyetteki süreçlerinin sürdüğü öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu