Haber

Papa Francis kadınlara piskoposlukta oy kullanma hakkı verdi

Katoliklerin ruhani başkanı ve Vatikan Durum KAFA Papa Francisdünyanın her yerinden piskoposlar belirli bahisleri halletmek için periyodik aralıklarla toplanırlar. Katolik kilisesiönemli danışma organlarından biridir. piskoposlar konseyiidaresi ile ilgili normlarda bazı değişiklikleri onayladı.

Papa Francis’in yaptığı değişiklikle piskopos olmayanlara da oy hakkı verildi.

Bunlar arasında en dikkat çekici değişiklik şimdiye kadar sadece piskoposların oy kullanabildiği Meclis’te piskopos olmayanlara ve özellikle kadın üyelere oy hakkının verilmesi oldu.

İtalyan basınında bu değişikliklerin Vatikan için tarihi bir dönüm noktası, Katolik Kilisesi için ise benzeri görülmemiş bir yenilik olduğu belirtildi.

Basında çıkan haberlerde, Meclis’e piskopos olmayan 70 kişinin daha atanacağı, bunların yarısının kadın olması kuralı ve bu kişilerin de oy kullanma hakkına sahip olacağı belirtildi.

Buna göre yaklaşık 370 üyeden oluşacak Meclis’te; 6’sı kilise içinden, 35’i yeni atanan olmak üzere toplam 41 kadının oy kullanma hakkı olması bekleniyor. Böylece, Ekim ayında toplanması planlanan bir sonraki Sinod’da, oy kullanım hakkıile kadınların temsili

‘Bu bir devrim değil’

Meclisin organizasyonundan kim sorumludur? Kardinal Jean-Claude Hollerich, basına yaptığı açıklamada, “Bu önemli bir değişiklik ama bir devrim değil”terimini kullandı.

Papa Franciscus, daha önce kadınların Vatikan’ıydı DurumYönetiminde üst düzey görevler almak için adımlar atmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu