Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ortadoğu’nun normalleşmesinde rol oynamaya devam edeceklerini söyledi

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ülkesinin Ortadoğu ülkeleri ile İsrail arasındaki normalleşme kapsamının genişletilmesinde kilit rol oynamaya devam ettiğini yineledi.

Blinken, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile başkent Riyad’da düzenlenen DEAŞ’la Mücadele Küresel Koalisyon toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin “İsrail’in Ortadoğu’ya entegrasyonunu, bölgenin çıkarlarına hizmet ettiği için desteklediğini” söyledi.

Basın toplantısında Sudan ve Yemen’e değinen Blinken, Suudi Arabistan’ın Sudan’da ateşkes sağlama ve Yemen’deki savaşı bitirme çabalarına övgüde bulundu.

Sudan’daki diplomatik çabalara Suudi Arabistan’ın öncülük ettiğini belirten Blinken, ülkesinin “bölgedeki gerilimi yatıştırmaya ve istikrarı sağlamaya yönelik bu çabaları desteklediğini” kaydetti.

Blinken, Washington yönetiminin “Yemen’de barışı tesis etmek” için Suudi ortaklarla çalıştığını söyledi.

Suriye-Arap Birliği meselesine değinen ve Suriye’nin Arap Ligi’ne dönüşünü kınayan Blinken, ABD’nin Beşar Esad rejiminin artık “kabul ve tanınmayı hak etmediğine” inandığını söyledi.

Blinken, “Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönmesinin doğru bir karar olmadığına inanıyoruz” dedi. dedi.

Düzenlediği basın toplantısında DAİŞ’e değinen Blinken, DEAŞ’a karşı uluslararası koalisyonun örgütün kontrolündeki toprakları geri alarak ve liderlerini tasfiye ederek büyük kazanımlar elde ettiğini belirtirken, Afrika’daki tehlikesinin devam ettiği uyarısında bulundu.

Blinken, “DAEŞ artık eskisi kadar tehlikeli ve tehdit edici değil, ancak her yerde, özellikle Afrika’da mücadele etmek için onunla işbirliği yapmalıyız” dedi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu